SON DAKİKA

DERİK BELEDİYESİ'NDEN 3 AYLIK ÇALIŞMA          Sneijder dünyada TT oldu          lorem ipsum dolar sit amet         

Bugün: 08.08.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bu Ülkede STK`lar Cesur ve Tarafsız Olmadıkça

Bu Ülkede STK`lar Cesur ve Tarafsız Olmadıkça

Kobane olayları nedeniyle 35 ilde başlayan olaylarda an itibari ile 38 kişi ölmüş ve 300 kişiden fazla insanımız yaralanmış
Bu Ülkede STK.lar Cesur ve Tarafsız Olmadıkça..
Kobanê  Nedeniyle 35 ilde başlayan olaylarda yazıyı hazırladığım bu gün itibarıyla ölü sayısı 38 e yükselmişti.300 den fazla vatandaşımız yaralı,Mal kaybı çok fazla
Demokratik sistemle yönetilen tüm  ülkelerde hak aramanın bir yolu,yöntemi olarak demokratik eylemlere baş vurmak yönetim üzerinde baskı oluşturmak  için başvurulan  bir yoldur. Demokratik eylemler oturma,yürüyüş,grev ve hata sivil itaatsizliğe kadar bir çok yöntemi vardır.
Hiçbir demokratik eylemde şiddetin yeri olmadığı gibi Kimsenin vatandaşın canına ve malına zarar verme hakkı yoktur. Ama ne yazık ki Kobanê  nedeniyle Başlanan demokratik eylem Provokatörlerin katılımıyla  amacı dışına çıkarak, son yılların en çok şiddet içeren,sosyal,siyasi ve ekonomik tahribatlara  yol açan hafızalardan kolay kolay silinmeyecek vicdani yaralar açmıştır.
Tüm Bunlar yaşanırken Ülke bir sosyal patlamanın,iç savaşın eşiğine gelirken Demokratik sistemin temel kurumları olan ve asıl görevleri Toplumsal Barışa,sosyal dayanışmanın gelişmesine hizmet etmek olan Sivil toplum Kuruluşları Yani STK.lar ne yaptılar?
Hükümete yakın olan STK.lar İktidarın hoşuna gidecek şekilde bol yağlı,cilalı ve mektepli süslü cümlelerle basın açıklamaları yapmaktan geri kalmadılar.
Eylemi teşvik eden siyasi partiye yakın STK.lar başta halkı galeyana getirici söylemler kullandı.Eylemeler kontrolden çıkıp, şiddete doğru gidince  sessizliğe büründüler.
Birde Devletin yasalarıyla kurulan sermayeyi temsil eden,Ankara’daki  İkiz Gökdelenlerinde Tv.de  eylemleri izleyip tarafsız kalan STK.larımızı unutmayalım Allah var haklarını yememek gerek her zamanki gibi bol bol tarafsız kaldılar.
STK.lar yaşanan olaylar karşısında,Varlık ve Kuruluş amaçlarının farkında lığı ve   sorumluluk bilinciyle Temsil ettikleri kitleleriyle Meydanlara çıkmalıydı ve Demokratik eyleme destek olmalıydı. Amacı dışına çıkıp İşyerleri,araçları,Kamu malları ,market ve mağazaları yakıp,tahrip edip,talan edenlere tepki gösterip,engel olmalıydılar. Ama ne yazık ki  STK.larımız yaşanan olaylarda Kötü sınav vermiş ve sınıfta kalmışlardır.İnisiyatif alma cesareti gösterememişlerdir.                                                   Bende bir STK.Temsilcisiyim kendi payıma öz eleştiri yapıp, sorumluluğumu yerine getiremediğimi ifade etmek istiyorum.
STK.Örgütlerimiz tarafsız.CESUR ve güçlü olmadığı sürece Toplumsal Barıştan ve Huzurdan söz edemeyiz.!!
Mehmet Şerif ÖTER


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3868