SON DAKİKA

DERİK BELEDİYESİ'NDEN 3 AYLIK ÇALIŞMA          Sneijder dünyada TT oldu          lorem ipsum dolar sit amet         

Bugün: 29.09.2020

Yeni Kütüphane Üniversite adaylarının çalışma alanı oldu

Yeni Kütüphane Üniversite adaylarının çalışma alanı oldu
Derik İlçesinde üniversite sınavına hazırlanan adaylar, sayılı günlerin kaldığı sınava kütüphanenin verdiği hizmetten yararlanıyorlar.22.06.2020 18:31

Derik İlçesi’nin Cevizpınar Mahallesinde yapımı tamamlanarak hizmete giren,Belediye Binasına ait 7 bin kitaplıklı,50 kişinin çalışabileceği, bilgisayar,çalışma,dinlenme ve kafe bölümünden oluşan,280 metrekare alan üzerindeki yeni kütüphane binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edildi. Coronavirüs tedbirleri kapsamında normalleşme sürecine girildiği 1 Haziran itibariyle hizmet vermeye başladı.

Yeni hizmete giren Derik İlçe Halk Kütüphanesinde 1’i Müdür olmak üzere 3 personel,sınavlara hazırlanan adayların, koronavirüs önlemleri kapsamında sosyal mesafeye dikkat edilerek, maskesi olmayanlara maske, çay-kahve ve soğuk su ikramında bulunması, sınava hazırlanan öğrencileri sevindiriyor.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)’na hazırlandığını,3’üncü defadır sınava gireceğini,geçen sene girdiği sınavlarda az bir fark ile hedefini tutturmadığını,hedefinin Tıp Fakültesine girmek olduğunu belirten  Berkay Bedirhan Alas,”Covid-19 nedeniyle çalışmalarımızı yeterince  yapamadık,hem konular kaldırıldı hem de süre artırıldı ama olumlu etkisi açıkçası bize olmadı, bir ayımız gitti onun yerine bize 30 dakika verildi.Çalışmamız azaldı, sokağa çıkma yasağı vardı, dışarı çıkamayan bir öğrenci ne kadar çalışabilir o da ayrı bir konu, hiç nefes alamıyorsun sürekli ders oda olmuyordu.Kütüphanemiz çok iyi oldu bizim için özellikle çalışabiliyoruz iyi bir ortam var,sessiz,sakin güzel bir ortam var,beğeniyo ruz” dedi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)’na hazırlandığını,sınavlara az bir süre kala gece ve gündüz demeden çalıştıklarını belirten Mekkiye Peçin,”Üniversite sınavına hazırlanıyoruz,Covid-19 nedeniyle iyi bir çalışma yapamadık,sınav önce ileriye alındı,konuları ona göre hazırladık,sonra geriye alındı.Kütüphanenin açılması iyi oldu ama Cumartesi ve Pazar günleri de açık olsaydı daha iyi olurdu.”dedi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)’na hazırlandığını belirten Mustafa Abul,”Sınava 7-8 gün süre kaldı, kütüphanede sınava hazırlanıyoruz, güzel ortam beğeniyoruz,bize çay,kahve ve su ikramında bulunuyorlar, ikramlarından  dolayı teşekkür ediyoruz.”dedi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)’na sınavına hazırlanan Dilan Beşeren,”Kütüphane ortamında ders çalışıyorum,8 kişilik bir ailedeyiz,evde çalışma ortamı olmadığı için buraya geliyoruz,kesinlikle çalışma ortamı var, önceki kütüphanede yer sıkıntısı vardı,bu yeni kütüphanede çok rahat ders çalışabiliyoruz.”dedi.

Derik Halk Kütüphanesi Müdürü Barış Ege,Koronavirüs tedbirleri kapsamında,kapalı olan kütüphanenin,İçişleri Bakanlığının aldıkları  kararlar doğrultusunda normalleşme sürecine girmesiyle 1 Haziran itibariyle,Kaymakamlık tarafından, yeni Belediye hizmet Binasına ait sıfır  çalışma masaları,7 bin kitaplık rafları,sandalyeler,bilgisayarlar,280 metre kare alana sahip,55 kişinin rahatlıkla  25 yıllığına Mardin İl Müdürlüğüne tahsis edilen   çalışabileceği, bilgisayar, dinlenme,kafe ve 2 ayrı çalışma bölümünden oluşan yeni binada sınava hazırlanan öğrencilere sosyal mesafe,el dezefenkte sölüsyonu ve maske kurallarına dikkat edilerek 55 kişi kapasiteli olan kütüphaneye 20-25 kişi ile sınırlandırdıklarını belirterek,”1 Hazirandan itibaren Bakanlığımızın, Kütüphane Genel Müdürlüğümüzün talimatı ile kütüphanemizi açtık. Açtığımızdan beri tabii ki bu süreçte maskesi olmayana maske veriyoruz. Kısıtlı mesafeyle öğrencilerimize masalar ayırıyoruz.” dedi.

                                                                     Emrullah KARAKAŞ

                                                                        DERİK SESİ

Diğer DERİK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.