SON DAKİKA

DERİK BELEDİYESİ'NDEN 3 AYLIK ÇALIŞMA          Sneijder dünyada TT oldu          lorem ipsum dolar sit amet         

Bugün: 29.09.2020

Derik'te Milli ve Yerli tohum için tarla günü etkinliği düzenlendi

Derik'te Milli ve Yerli tohum için tarla günü etkinliği düzenlendi
Derik İlçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından buğday ekilen demonstrasyon alanında tarla günü etkinliği düzenlendi. Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Derik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Diyarbakır Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından 5’er dekarlık 3 çeşit Yerli ve Milli buğday tohumu ekilen deneme sahasında gerçekleştirilen etkinlikte, buğday hasadı yapıldı. 22.06.2020 18:10

‘Tarla Günü’etkinliği kapsamında İlçe’nin kırsal Adakent Mahallesinde düzenlenen etkinliğe Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler, İlçe Tarım ve Orman Müdürü ayrıca Derik Belediye Başkan Yarımcısı Abdullah Osmanoğlu,Mardin Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Şirin Aydın Kaya,İlçe Ziraat Odası Başkanı Faruk Temelli ve çok sayıda çiftçi  katıldı.

Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler,’Demonstrasyon alanında, çiftçileri bilgilendirmek ve böyle bir güne anlam katmak için  etkinlik gerçekleştirdiklerini’ belirterek,”Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüzün,Türkiye Tohum Sanayiicileri ve Üretici alt birliği ile imzalamış olduğu protokol kapsamında yerli ve milli çeşitlerin artırılması hususunda 3 tane deneme parselimizi buraya demostrasyon kurmuşuz çiftçilerimizle bir tane Toros 2 tane de tekfen’in 5’er dekarlık alanda ürünü denedik, amacımız yöremize uygun yerli ve milli çeşitlerin artırılması,iklimin uygunluğuna çeşit seçmemiz,şu anda hasat ediyoruz.Verimlerde, iklimden dolayı,iklimde çok güzel geçti, sulu alanlarda 800 kilograma kadar buğday verimini alan tarlalarımız vardı.İnşallah bu demontrasyon alanlarında da o verimi yakalarız,daha sonra da yerli ve milli tohum çeşitlerini üretmeye çalışırız. Onun için Hasat gününü ‘Tarla Günü’ düzenledik.” dedi.

Tarla sahibi, çiftçi olduğunu belirten Hakan Kaya,”Yerli ve Milli tohumunu tarlamda deneme yaptım, şuan hasadını yapıyoruz,mutluyuz,emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

                                                                         Emrullah KARAKAŞ

                                                                            DERİK SESİ

Diğer DERİK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.