SON DAKİKA

DERİK BELEDİYESİ'NDEN 3 AYLIK ÇALIŞMA          Sneijder dünyada TT oldu          lorem ipsum dolar sit amet         

Bugün: 13.07.2020

Asırlık otel yıkımı gerçekleşti

Asırlık otel yıkımı gerçekleşti
Derik İlçesi Cevizpınar Mahallesinde bulunan,yaklaşık 100 yıl önce 14 yataklı otel olarak dışarıdan gelen misafirleri ağırlayan Yeni Saray Oteli yıkımı gerçekleşti.23.03.2020 19:52

1874 yılında Diyarbakır İl'ine bağlı iken, Belediye statüsüne geçerek,1926 yılında  Mardin İli'ne bağlanan ilçenin 14 yataklı ilk ve son oteli,tehlike arz etmesinden dolayı,vatandaşların meraklı gözleri arasında yıkımı gerçekleşti.

Yıkım esnasında toplanan vatandaşlar,yıkım çalışmalarını izlerken,Yeni Saray Otelin en son işletmecisi 47 yaşındaki Fethullah Ege,"100 yıllık ve İlçenin ilk ve son bu oteliydi,çok misafir ağırladı.Eski yapı olduğu için yıkma kararı verildi,bizde mecburen kabul ettik kararı,14 yataklı oteldi.Derik halkı çok misafirperverdi.60 sene babam işletti ve Babamızdan kalma tarihi eserdi."dedi.

Yıkım çalışmalarını izleyen Murat Yüzal adlı vatandaş,"Derik te ilk ve son "Yeni saray oteliydi. Bu otelimiz 100 yıldan fazla bir tarihi eserdi.Yeni Saray oteli çok anısı vardı temiz ve dürüst bir hizmet veriyordu. Derik Ermenilerimizden Şahin Sabuncu 100 yıl önce yapmıştu.İşleri nedeniyle Ermeni Şahin Sabuncu'nun İstanbul'a taşınmasıyla,1957'de babam bu otelin alt kısmında bulunan dükkanı satın aldı.Babam anlatırdı otelin değerini"dedi.                 

                                                                            Emrullah KARAKAŞ

                                                                                  DERİK SESİ

Diğer DERİK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.