SON DAKİKA

DERİK BELEDİYESİ'NDEN 3 AYLIK ÇALIŞMA          Sneijder dünyada TT oldu          lorem ipsum dolar sit amet         

Bugün: 29.09.2020

7 yaşında başladığı saat tamirciliği,80 yaşında kumandalı anahtar tamirciliği ile sürdürüyor

7 yaşında başladığı saat tamirciliği,80 yaşında kumandalı anahtar tamirciliği ile  sürdürüyor
Derik İlçesinde 7 yaşlarında öğrendiği saat tamirciliğini,80 yaşında kumandalı anahtar tamirciliği ile devam ediyor.30.06.2020 01:22

Derik İlçesinin Kale Mahallesinde oturduğu evinin bir kenarında duvar ördürerek,6 metrekarelik alanda saat tamirciliği dükkanına çeviren 80 yaşındaki Abdulkadir Dursun Göngörür,’7 yaşındayken başladığı saat tamirciliğini,9 çocuğundan 2’si kız,7’si erkek 9 çocuğuna tamirciliği  öğrettiğini, bu tamircilik  sayesinde çocuklarının İstanbul’da yaşamlarını sürdürdüğünü, kendisinin ise 2’nci evlilik yaparak, çocuklarından ayrılıp çocukluğunda öğrendiği mesleği baba memleketinde yapmaya başladığını, evlendiği 2’nci eşinin 2 sene evvel kalp krizi sonucu ölmesi üzerine tek başına yaşamak zorunda kaldığını, tek başına kalmanın zor olduğunu ve  zor günler geçirdiğini, bu meslek aşkı sayesinde ayakta durduğunu’ belirten Göngörür,”80 yaşındayım, babamın yanında 7 yaşındayken saatçiliğe başladım,73 yıldır saat tamircisiyim.

SAAT YERİNE KUMANDALI ANAHTARLARI TAMİR EDİYOR

Benim gençliğimde ekseriyet kol saatleri kurmalı ve otomatikti benim zamanımda, şimdiki durumda, sanat bakımında kapıları açmak için araba kumandalarını tamir ediyoruz. Yani ben bu sanata başladım, araba kumandalarını tamir ediyorum, ekmeğimi bundan çıkarıyorum, ayda 4-5 bin elime geçiyor. Bunlar araba anahtarlarıdır, pilleri takıyorum, cihazlarını takıyorum, entegre ve  bobinlerini yapıyorum, saat tamirciliği azdır, fakat araba ve kumandalarını yapınca, ekmeğim çıkıyor. Sanatımı daha da ilerletmek istiyorum” dedi.

Duvar saatini tamir ettiren 68 yaşındaki  Ahmet Bademci,”73 yıllık saat tamircisi olan Dursun abiye,30 yıldır kullandığımız duvar saati bozulmuştu, saatimizi tamir etti.Allah razı olsun” dedi.

Saat almaya gelen Eczacı Saddettin Abak,”Dursun amca 80 yaşında ve 73 yıldır saat tamircisi, işini layıkıyla yapan bir insan, saat lazım veya arıza  olduğunda hep buraya geliyoruz, kendisine güveniyoruz, yaptığı sanattan memnunuz” dedi.

                                                                           Emrullah KARAKAŞ

                                                                       DERİK SESİ

Diğer DERİK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.